Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

logowanie do MySQLMySQL jest obecnie jedną z najbardziej popularnych baz danych open source, dostępny między innymi na Windows, Linux, Solaris, FreeBSD czy Mac OS X. Instalacja nie należy do bardzo skomplikowanych, wystarczy tylko czytać komunikaty i klikać dalej.

Jeśli zostaniemy poproszeni o hasło dla konta root, należy je podać, inaczej możemy mieć problemy z komputerem. Oczywiście istnieje również wersja płatna (MySQL Enterprise). Jeśli jesteśmy zainteresowani można pobrać ze strony projektu: http://dev.mysql.com/downloads/mysql, kiedy natrafimy podczas pracy na problemy najlepiej zajrzeć na stronę dokumentacji: http://dev.mysql.com/doc/index.html Baza danych bardzo dobrze współpracuje między innymi z takimi językami jak Java, Python czy PHP.

Jeszcze kilka lat temu wszystkie informacje przechowywane były w plikach, jednak praca z nimi jest bardziej czasochłonna a programy działające na nich wolniejsze, co w przypadku stron internetowych ma bardzo duże znaczenie. Obecnie praca z plikami jest przydatna jednak jeśli występuje MySQL na serwerze, należy zastanowić się czy przeniesienie operacji na plikach do bazy danych nie spowoduje przyśpieszenia działania serwisu. Nie ma powodu, aby jednocześnie odwoływać się do MySQL i plików. Przykładem mogą być sesje wbudowane w PHP, obecnie standardowo ustawione na pliki co bardzo spowalnia aplikację i pozwala na wgląd osobom postronnym. Dzięki zastosowaniu bazy danych aplikacja automatycznie jest bezpieczniejsza i działa o wiele szybciej. SQL jest językiem czwartej generacji, obecnie bardzo popularnym, jednak wszyscy producenci w swoich rozwiązaniach rozszerzają go o dodatkowe funkcje, co stanowi problem przy przenoszeniu programu między bazami danych różnych producentów. MySQL jest darmowym programem bazodanowym dzięki czemu zdobył sobie bardzo dużą popularność, obecnie jest dostępny na większości płatnych serwerach.

 

Warto przeczytać również:
Wybrane książki:

Książki Helion