Artykuł nie zajmuje się nękaniem telefonicznym od strony prawnej tylko od strony informatycznej. Blokowanie połączeń polepsza nasz komfort życia, jeśli mimo to użytkownik telefonu będzie dalej nękany, warto udać się do prawnika na rozmowę.
Bardzo często sami podajemy numer telefonu w Internecie, przez co stajemy się bardziej wrażliwi na nękanie telefoniczne przez firmy, osoby prywatne (uporczywe nękanie, terror telefoniczny). Kiedy podajemy numer telefonu nie myślimy o najgorszym scenariuszu. Tylko o tym, aby ktoś miał z nami kontakt między innymi, kiedy prowadzimy firmę, bloga. W takich sytuacjach musimy nauczyć się asertywności, każdemu polecam książki podane na końcu artykułu.
Policja zawsze mówi - nie odbierać takich połączeń i blokować, jednak operatorzy nie udostępniają informacji jaka firma dzwoni i nieodbieranie takich połączeń może być dla nas uciążliwe. Dlatego warto odwiedzić stronę www.odebractelefon.pl i jeśli numer jest negatywny, po prostu dodać go do listy blokowanych numerów telefonu. Jeśli numer na stronie nie ma negatywnych komentarzy to albo jest bezpieczny albo oszuści dopiero go uaktywnili. Jeśli poczekamy kilka godzin to na pewno znajdzie się przynajmniej jeden negatywny komentarz w sytuacji, kiedy numer jest niebezpieczny.
Ważne:
Nigdy nie Podawać wrażliwych danych przez telefon! Przecież nigdy nie wież, czy osoba znajdująca się po drugiej stronie słuchawki mówi prawdę.
Obecnie przed terrorem telefonicznym, nękaniem (stalking) mogą bronić się osoby posiadające Smartfony (np. iPhone).
Osoby starsze, dzieci, osoby z niepełnosprawnością intelektualną są obecnie na straconej pozycji, gdyż telefony stacjonarne i telefony dla seniorów nie posiadają tej funkcjonalności. Pytałem się w sklepach i brak wsparcie. Próbowałem uzyskać odpowiedź również u operatorów, jednak oni również nie posiadają w ofercie żadnego telefonu stacjonarnego, czy dla seniora z możliwością wpisana białej listy numerów, szkoda. Jeśli się czegoś dowiem, postaram się uaktualnić artykuł.
Nękanie telefoniczne, co robić:
- U operatora (możliwe po zalogowaniu na stronie internetowej operatora):
- Zablokować Połączenia z numerów zastrzeżonych.
- Zablokować wysyłanie powiadomień - Zadzwoń Teraz.
- W telefonie (przykład dla iPhone):
- Wyciszanie połączeń, które nie są dodane do kontaktów - połączenia z poza listy kontaktowej są rozłączane.
- Ustawienia > Nie przeszkadzać.
- Ręcznie – włączyć.
- Zaplanowanie – włączyć. Można się pobawić z godzinami, jeśli firmy, osoby prywatne wydzwaniają przez cały dzień ustawić blokadę Od 18 Do 17:59.
- Rób wyjątki dla: Wszystkie kontakty.
- Powtórne połączenia - wyłączyć.
- Wyciszaj: Zawsze.
- Ustawienia > Nie przeszkadzać.
- Kiedy numer nieznany się wyświetli, odwiedzamy stronę www.odebractelefon.pl i szukamy właściciela numeru. Jeśli są negatywne komentarze blokujemy numer telefonu, czyli dodajemy go do czarnej listy i już nigdy nie będzie nam przeszkadzał.
- Wyświetlamy listę nieodebranych połączeń, z prawej strony każdego numeru jest ikonka (i) - na nią klikamy. Będąc w edycji wybranego numeru, wybieramy na samym dole Blokuj tę osobę.
- Numery wpisane na czarną listę znajdziemy w Ustawienia > Telefon > Blokowanie i identyfikacja połączeń. Tutaj można również usunąć numer telefonu z czarnej listy.
- Wyciszanie połączeń, które nie są dodane do kontaktów - połączenia z poza listy kontaktowej są rozłączane.
Wybrane książki:
- Kevin Mitnick: Niewidzialny w Sieci. Sztuka zacierania śladów, Wydawnictwo Helion, 2017.
- Bruce Schneier: Dane i Goliat. Ukryta bitwa o Twoje dane i kontrolę nad światem, Wydawnictwo Helion, 2017.
- Kevin D. Mitnick (Author), William L. Simon (Author), Steve Wozniak (Foreword): Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła. Wydanie II, Wydawnictwo Helion, 2016.
- Bartłomiej Stolarczyk: Naucz ich, jak mają Cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności. Wydanie II rozszerzone, Wydawnictwo Onepress, 2014.
Wybrane strony:
- Polskie prawo karne wobec uporczywego nękania innej osoby (stalkingu).
- http://www.odebractelefon.pl - Posiadają własną aplikację w sklepie Google Play.