Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Obecnie na świecie od kilku lat zdobywają popularność systemy CMS (ang. Content Management System), stworzone do umieszczania treści na stronie internetowej przez pracownika firmy.
Pracownicy nie muszą znać w ogóle programowania, wystarczy aby znali dobrze zasady pisowni. Edycja danych odbywa się poprzez edytory tekstu wbudowane w stronę internetową między innymi edytor CKEditor oraz TinyMCE. Edytory te działają na tej samej zasadzie, co edytor tekstu Windows Office. W dzisiejszych czasach systemy zarządzania zawartością mają bogatą funkcjonalność. Tym trudniej jest wybić się z własnymi produktami konkurującymi na opisywanym rynku. Obecnie istnieje bardzo duży wybór darmowych oraz komercyjnych systemów CMS. Jednym z nich jest darmowy projekt o nazwie Joomla. Często można spotkać firmy, które tworzą systemy dla klientów właśnie na tej platformie. Większość systemów zarządzania zawartością jest napisanych pod takie języki jak JSP, ASP czy PHP.
 
Pomimo dużej konkurencji, nowe produkty dalej mają szansę podbić rynek, ponieważ zapotrzebowanie jest ogromne. Pisanie programów od nowa jest chęcią stworzenia takiego systemu, który by zadowolił piszącego system. I właśnie to jest największą gwarancją odniesienia sukcesu. Taki programista pisze system dla siebie, więc jest równocześnie jego użytkownikiem. Nowe systemy zawsze zawierają sprawdzoną funkcjonalność (z wcześniej używanych systemów) i rozszerzoną o funkcje, których programiście brakowało w systemach konkurencji. Dzięki temu nowy system staje się konkurencyjny na rynku.
 
Obecnie jest dużo projektów, do których realizacji nie nadają się popularne systemy CMS. Właśnie w tym sektorze duża rzesza programistów ma możliwość zaproponowania swoich usług. To w tej gałęzi rozwijają się najbardziej innowacyjne projekty np.: facebook, wikipedia i wiele innych.
 
 
Jeśli są Państwo zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy na temat projektowania własnego autorstwa systemów CMS zapraszam do zapoznania się z książką „Projektowanie systemów CMS przy użyciu PHP i jQuery” wydaną 2011/11.
 
Wybrane książki:

Książki Helion