Artykuł przedstawia specyfikację wymagań niefunkcjonalnych z pracy inżynierskiej i magisterskiej. Wszystkich piszących własne projekty zapraszamy do zapoznania się z przykładami.
Analiza wymagań niefunkcjonalnych z pracy inżynierskiej (2008 rok)
Wymagania dotyczące sprzętu są niewielkie, do prawidłowej pracy nie jest potrzebny internet, gdyż jest to aplikacja przykładowa prezentująca działanie programowania obiektowego. Jednak jest możliwe dostosowanie jej do zastosowania w internecie. Nie były prowadzone badania na szybkość dostępu do programu.
Wymagania dotyczące technologii: program został napisany w PHP5 korzystając z szablonów Smarty, technologii Ajax i bazy danych MySQL. Do prawidłowej pracy musi być zainstalowany Apache z modułem PHP. W projekcie zastosowano XAMPP.
Importy i eksporty danych nie były prowadzone. Sesje zostały utworzone z wykorzystaniem bazy danych MySQL. Cała aplikacja jest dostępna przez przeglądarkę WWW.
Schemat bazy danych powinien zawierać tabele odpowiedzialne za przechowywanie danych o administratorach, autorach, użytkownikach. Hasła powinny być szyfrowane algorytmem MD5. Wszystkie materiały tekstowe dla działów artykuły, galerie, pliki, pomoc powinny być przechowywane w specjalnie przygotowanych tabelach. Pliki zip i zdjęcia powinny być umieszczone w utworzonych katalogach na serwerze. Do prawidłowego działania programu muszą istnieć tabele przechowujące kategorie, sesje oraz tabele umożliwiające sprawdzenie czy użytkownik programu jest zalogowany.
Bezpieczeństwo aplikacji na serwerze nie było celem pracy, zastosowano tylko weryfikację pól formularzy, uniemożliwienie wprowadzania specjalnych znaków do MySQL. Temat bezpieczeństwa bardzo dobrze opisuje książka „Linux Serwery Bezpieczeństwo” przeznaczona dla Linuxa, jednak sposoby omówione w niej można zastosować również pod Windows. Warto przeczytać działy poświęcone bezpieczeństwu baz danych jak i zabezpieczaniu serwerów WWW.
Specyfikacja wymagań niefunkcjonalnych z pracy magisterskiej (2011 rok)
Wymagania dotyczące sprzętu są niewielkie – wystarczy przeglądarka internetowa z włączoną obsługą języka JavaScript i cookies. Do prawidłowej pracy wymagany jest Internet. Program został napisany przy wykorzystaniu technologii JSF 1.2, RichFaces 3.3, szablonów Apache Tiles i bazy danych MySQL 5.1.50. Do prawidłowej pracy musi być zainstalowany Tomcat 7.0. Sesje zostały ustawione na 30 minut. Cała aplikacja jest dostępna przez przeglądarkę WWW. Hasła podawane przy zakładaniu konta oraz podczas logowania są szyfrowane algorytmem MD5.
Wybrane książki:
- Sandro Mancuso: Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja, Wydawnictwo Helion, 2016.
- Robert C. Martin: Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów, Wydawnictwo Helion, 2013.
- Robert C. Martin: Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty, Wydawnictwo Helion, 2010.
- Stanisław Wrycza, Bartosz Marcinkowski, Krzysztof Wyrzykowski: Język UML 2.0 w modelowaniu systemów informatycznych, Wydawnictwo Helion, 2006.