Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Słowo framework jest obecnie znane każdemu programiście. Dzięki nim w projektach możliwe jest oddzielenie kodu źródłowego od znaczników. Technologia frameworka oferuje możliwość szybszego tworzenia projektów dzięki wbudowanym znacznikom czy komponentom. Odpowiada między innymi za warstwę prezentacji. Najważniejszym celem każdego frameworka jest zwiększenie produktywności programisty przez ograniczenie czasu, który musi być poświęcony na pisanie niepotrzebnego kodu. Obecnie większość projektów stosuje architekturę MVC (Model – Widok - Kontroler), która jest wspierana przez wszystkie najbardziej popularne frameworki.

Przykładowe frameworki to:

Dzięki jednej z powyższych technologii projekty zawierają mniej błędów, są tańsze w wykonaniu z powodu mniejszej ilości godzin pracy programisty a efekty wizualne są lepsze. Dzięki temu projekt zyskuje na wartości. Obecnie większość frameworków ma wbudowane wsparcie dla AJAX (np. RichFaces 4.1). Opisane technologie zawierają również wady. Nauka wybranej technologii zajmuje dużo czasu a wykonane projekty są trochę wolniejsze niż systemy niewykorzystujące wymienionych technologii. Jednak przy większości projektów nie ma to większego znaczenia.
Firmy zajmujące się tworzeniem frameworków udostępniają w większości swój produkt za darmo, licząc na rozpowszechnienie technologii przez programistów, dzięki tworzonym przez nich aplikacjom działającym na programach wybranej firmy. Jedną z nich jest JBoss, która wspiera w ten sposób swoje produkty.

Wybrane książki:

Książki Helion