Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas projektowania stron internetowych istnieje możliwość przeglądania rezultatów w przeglądarce wbudowanej w środowisko programistyczne Eclipse. Jednak wbudowana przeglądarka nie zawsze wyświetla wszystkie znaczniki prawidłowo. Dlatego zalecana jest zmiana domyślnej przeglądarki na jedną z zainstalowanych w systemie np.: Firefox. Dzięki drobnym modyfikacjom z poziomu okna w Eclipse jest możliwe zobaczenie działającej strony internetowej w pełnej okazałości.

Po zdecydowaniu, jaką przeglądarką ma być zastąpiona domyśla należy wybrać z menu „Window>Preferences” a następnie „General>Web Browser” (rys. 1.).

 

Lista przeglądarek dostępnych w Eclipse.

Rys. 1. Lista przeglądarek dostępnych w Eclipse

 

W otwartym oknie znajduje się lista wszystkich zewnętrznych przeglądarek dodanych do środowiska Eclipse. Jeśli chcemy upewnić się, że dodana nazwa naprawę uruchomi interesującą nas przeglądarkę, należy zaznaczyć ją na liści i wybrać przycisk „Edit…”. Jednak, jeśli nie ma interesującej nas przeglądarki np.: Safari, należy wybrać przycisk „New…” i wprowadzić wymagane dane (rys. 2.).

 

Lokalizacja przeglądarki internetowej Safari.

Rys. 2. Lokalizacja przeglądarki internetowej Safari

 

Po dodaniu przeglądarki Safari należy wybrać przycisk „Apply” lub „OK” (rys. 3.). Domyślnie strona internetowa jest otwierana wewnątrz środowiska programistycznego. Istnieje również możliwość ustawienia, aby przeglądarka otwierała się w nowym oknie poza Eclipse. Należy w oknie „Web Browser” zaznaczyć „Use external web browser” domyślnie jest „Use internal web browser”.

 

Lista przeglądarek po aktualizacji w Eclipse.

Rys. 3. Lista przeglądarek po aktualizacji w Eclipse

 

Jeśli chcemy otworzyć puste okno przeglądarki należy kliknąć ikonę przeglądarki internetowej w pasku narzędzi (rys. 4.). Innym sposobem jest zaznaczenie interesującego nas pliku html a następnie w menu kontekstowym „Open With>Web Browser” (rys. 5.).

 

Pusta przeglądarka w Eclipse.

Rys. 4. Pusta przeglądarka w Eclipse

 

Otwieranie wybranego pliku w przeglądarce.

Rys. 5. Otwieranie wybranego pliku w przeglądarce

 

Przeglądarka Safari, obecnie nie jest już dostępna dla systemu Windows.

Na zakończenie artykułu podano listę stron internetowych z przeglądarkami:

Wybrane książki:

Książki Helion