Zanim utworzymy pierwszy projekt należy wejść na stronę http://www.eclipse.org/downloads/ i pobrać „Eclipse for PHP Developers”. Zrzuty ekranowe wykonane do artykułu przedstawiają Eclipse PDT uruchomiony w systemie OS X, na innych systemach operacyjnych środowisko programistyczne wygląda podobnie. Więcej informacji na temat Eclipse PDT można znaleźć pod adresem https://www.eclipse.org/pdt/. Artykuł dotyczy programu Eclipse Luna, w przypadku nowszych udostępnionych w przyszłości wersji środowiska programistycznego nie powinno być wiele różnic.
Kiedy zaczynamy przygodę z językiem PHP, Eclipse PDT jest wystarczający - jednak z czasem zaczynamy korzystać z dodatkowych bibliotek (Smarty, jQuery), narzędzi ułatwiających programowanie (PHPUnit, MakeGood). Większość potrzebnych wtyczek można znaleźć na stronie http://p2-dev.pdt-extensions.org/.
UWAGA:
Po uruchomieniu Eclipse PDT i zainstalowaniu wtyczki Aspect PHP Developement Tools (APDT) dostępnej na stronie http://p2-dev.pdt-extensions.org/, program będzie wyświetlał błędy podczas tworzenia plików PHP. Wtyczki PDT i APDT nie mogą być zainstalowane w jednym środowisku programistycznym - należy wybrać, która bardziej nam odpowiada.
Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać po uruchomieniu Eclipse jest wybranie przestrzeni roboczej dla naszego projektu (rys. 1.).
Rys. 1. Wybór przestrzeni roboczej dla projektu PHP
Po zatwierdzeniu przestrzeni roboczej należy uruchomić kreator tworzenia projektu PHP „New > PHP Project” (rys. 2.). Formularz kreatora projektu PHP wypełniono zgodnie z informacjami na rysunku 3. Aby wprowadzić taką samą ścieżkę do projektu w polu „Directory” przedstawionym na rysunku 3, należy najpierw zainstalować serwer XAMPP. Następnie należy kliknąć przycisk Next w celu przejścia do rysunku 4. Na początku pracy w języku PHP ustawienia domyślne są wystarczające.
Rys. 2. Tworzenie nowego projektu PHP
Rys. 3. Kreator projektu PHP
Rys. 4. Wybieranie domyślnej konfiguracji projektu PHP
Po wybraniu konfiguracji domyślnej (Default Configuration) klikamy przycisk Next (rys. 4.). Kiedy w oknie PHP Include Path zapoznamy się z zakładkami Source, Projects, Libraries, Order przechodzimy dalej wybierając przycisk Next (rys. 5.).
Rys. 5. Konfiguracja ścieżek do bibliotek i innych ustawień w projekcie PHP
Zatwierdzamy ustawienia przyciskiem Finish (rys. 6.), zostanie utworzony pusty projekt PHP (rys. 7.).
Rys. 7. Nowo utworzony projekt PHP
Następnym krokiem jest utworzenie pierwszej strony. Zaznaczamy katalog nauka_php i z menu kontekstowego wybieramy „New > PHP File” (rys. 8.). Następnie wprowadzamy przykładowe dane tak jak na rysunku 9. Należy pamiętać, aby nie klikać przycisku Finish gdyż zostanie wybrany domyślny szablon, który akurat w naszej sytuacji nie jest potrzebny. Po wybraniu przycisku Next należy wybrać interesujący szablon tak jak na rysunku 10, następnie przycisk Finish.
Rys. 8. Otwieranie kreatora pliku PHP
Rys. 9. Kreator nowego pliku PHP
Rys. 10. Wybieranie szablonu PHP z listy
Po zakończeniu tworzenia nowego pliku PHP wrócimy do głównego okna projektu. Wprowadzamy zmiany do pliku index.php (rys. 11.) i uruchamiamy plik w przeglądarce internetowej – menu kontekstowe pliku „Run As > PHP Web Application” (rys. 12.).
Rys. 11. Tworzenie strony w języku PHP
Rys. 12. Uruchomienie okna przeglądarki w środowisku programistycznym
Eclipse poprosi o podanie adresu url do pliku uruchamianego w budowaną w środowisko programistyczne przeglądarkę internetową (rys. 13.). Następnie po zatwierdzeniu przyciskiem OK zostanie wyświetlona strona internetowa (rys. 14.).
Rys. 13. Adres URL uruchamianego pliku w przeglądarce
Rys. 14. Strona internetowa w Eclipse PDT
Większość programistów projektuje za pomocą języka PHP strony internetowe, jednak PHP również sprawdza się dobrze do pracy w programach uruchamianych w konsoli. Mogą to być programy do wypełniania przykładowymi danymi np.: bazy danych, pobieranie informacji z internetu i zapisywanie ich w pliku xml. Po zaprojektowaniu takiego skryptu można przegrać go potem na serwer produkcyjny i podłączyć go do programu Cron.
Cron - demon systemowy (Unix) odpowiedzialny za cykliczne wykonywanie zadań.
Skrypt PHP w Eclipse można również uruchomić w interfejsie wiersza poleceń CLI (ang. Command-line interface). Zaznaczamy przykładowy plik index.php i z menu kontekstowego wybieramy „Run As > PHP CLI Application” (rys. 12.). Przy pierwszym uruchomieniu zostanie wyświetlone ostrzeżenie (rys. 15.). Po zatwierdzeniu komunikatu zostanie wyświetlone okno PHP Executables (rys. 16.).
Rys. 15. Błąd przy uruchomieniu Run As > PHP CLI Application
Rys. 16. Pusta lista wykonywalnych definicji PHP
Następnie wybieramy przycisk „Add…” (rys. 16.) i w nowym oknie „Add PHP Executable” wypełniamy pola zgodnie z informacjami na rysunku 17 (Najpierw należy zainstalować serwer XAMPP). Wprowadzone dane zatwierdzamy przyciskiem Finish. Wrócimy do okna PHP Executables (rys. 18.). Następnie zamykamy okno przyciskiem OK.
Rys. 17. Dodawanie pliku wykonywalnego PHP – Eclipse, OS X
Rys. 18. Lista utworzonych wykonywalnych definicji PHP
Jesteśmy już gotowi do uruchomienia pliku w konsoli. Należy zaznaczyć przykładowy plik index.php i z menu kontekstowego wybrać „Run As > PHP CLI Application” (rys. 12.). Uruchomiony plik w konsoli przedstawiono na rysunku 19.
Rys. 19. Uruchomienie pliku PHP w konsoli Eclipse
Warto przeczytać:
- Ustawienie przeglądarki internetowej w Eclipse
- HTML5 w środowisku programistycznym Eclipse
- Instalacja Xdebug na serwerze XAMPP, system OS X
- Uruchomienie skryptu PHP z wiersza poleceń
Wybrane książki: