Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Program phpMyAdmin Istnieje wiele programów udostępniających bazę danych poprzez interfejs www, phpMyAdmin jest jednym z nich. Obecnie najbardziej popularny, udostępniany na większości serwerach pracujących z MySQL i PHP. Sam phpMyAdmin został napisany w PHP, możemy go znaleźć na najbardziej znanych stronach zajmujących się domenami, serwerami, czyli www.nazwa.pl i www.home.pl, www.lubman.pl.
Projektowanie za pomocą wiersza poleceń w MySQL nie jest bardzo skomplikowane, jednak jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony do pracy z konsolą, może sobie nie poradzić z bazą danych w normalny sposób. Jeśli chcemy zajmować się administrowaniem serwerów powinniśmy zmusić się do poznania tej części system. Dla „mniej ambitnych” stworzono różnego rodzaju interfejsy graficzne, które cieszą się dużą popularnością. Dla osób znających działanie MySQL pozwalają wydajniej pracować zaś osoby początkujące mają okazję w krótkim czasie poznać podstawy baz danych. Tak samo zaawansowani jak i początkujący znajdą w takich programach pomoc przy lepszym projektowaniu. Obecnie phpMyAdmin jest tak utworzony, że nie znając MySQL jesteśmy w stanie utworzyć bazę danych, zaprojektować tabelę czy dodać rekordy. Program powoduje, że jest to bardzo łatwe, wystarczy tylko krótkie wprowadzenie.
 
W następnej części postaram się pokazać tworzenie bazy danych, dodawanie nowego użytkownika za pomocą phpMyAdmin. Strona projektu z której możemy pobrać phpMyAdmin to: http://www.phpmyadmin.net/.
 
Warto przeczytać również:
Wybrane książki:

Książki Helion