Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wygląd strony głównej po instalacji - XAMPP.

XAMPP jest programem udostępnionym za darmo, na stronie projektu pod adresem http://www.apachefriends.org/.
 
Obecnie w wersjach dla Windows, Linux, Solaris i Mac OS X. Zaletą programu jest dostępność języka polskiego, dzięki czemu może być łatwiejszy w zarządzaniu dla osób słabo znających inne języki.
Program XAMPP jest produktem posiadającym ogromne możliwości. Dla podstawowej pracy wystarczy zainstalować Apache 2, PHP5 i phpMyAdmin (ułatwia pracę z bazami danych). W celu zarządzania programem z przeglądarki wystarczy wpisać: http://localhost/xampp/ po czym pojawi się komunikat powitalny systemu. Dobrze jest zapoznać się z dokumentacją na stronie projektu http://www.apachefriends.org/en/faq-xampp.html.
 
Instalacja programu składa się z dwóch etapów. Pierwszy to pobranie ze strony producenta najnowszej wersji programu, pod odpowiedni system (np.: Windows, Linux, itp.). Po pobraniu następuje etap instalacji (można zainstalować domyślną). Po zakończeniu instalacji program znajduje się na c:\xampp\.
 
W pliku php.ini można zmienić konfigurację PHP. Kopia pliku znajduje się w katalogu c:\xampp\php\. Do prawidłowego działania programu potrzebny jest plik php.ini a dokładnie do umieszczania bibliotek.
 
Tabela 1. Podstawowe pliki katalogu XAMPP
Nazwa pliku: Opis:
xampp_start.exe Uruchamia całą aplikację.
xampp_stop.exe Zatrzymuje całą aplikację.
xampp_restart.exe Zatrzymuje i uruchamia ponownie serwer.
xampp_control.exe Uruchamia panel administratora.
 

Wybrane książki:

Książki Helion