Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po zaprojektowaniu prostej strony w technologii JSP należy umieścić aplikację na serwerze Tomcat. Specjalnie dla artykułu przygotowano prosty projekt do pobrania tutaj (wiedzanaplus.zip). Po rozpakowaniu przykładu należy przegrać katalog „WebContent” do katalogu „webapps”. Jest to katalog serwera Tomcat, w którym domyślnie znajdują się wszystkie strony internetowe.

Po wgraniu przykładu i uruchomieniu serwera Tomcat 7.0 projekt powinien być widoczny pod adresem: http://localhost:8080/WebContent/ (rys. 1.). Nie należy zapomnieć o przegraniu wszystkich bibliotek (z jakich korzystano podczas implementacji projektu) do katalogu „WebContent/WEB-INF/lib”. Przykładowy projekt udostępniony dla artykułu nie zawiera żadnych dodatkowych bibliotek.

 

Uruchomienie przykładowego projektu na serwerze Tomcat.

Rys. 1. Uruchomienie przykładowego projektu na serwerze Tomcat

 

Czasami może wystąpić sytuacja, kiedy trzeba zmienić nazwę domyślnego katalogu „webapps” na swój własny np.: „wiedzanaplus”. W celu przeprowadzenia zmiany należy zmodyfikować plik server.xml (Listing 1), element Host atrybut appBase. Oryginalny fragment pliku server.xml przeznaczonego do modyfikacji przedstawiono na listingu 2.

 

Listing 1. Fragment kodu po modyfikacji, conf/server.xml

...
<Host name="localhost" appBase="wiedzanaplus" unpackWARs="true" autoDeploy="true">
...
</Host>
...

 

Listing 2. Oryginalny fragment skryptu, conf/server.xml

...
<Host name="localhost" appBase="webapps" unpackWARs="true" autoDeploy="true">
...
</Host>
...


Jeśli podany katalog nie istnieje na serwerze Tomcat 7.0 to zostanie utworzony automatycznie podczas uruchomienia serwera (rys. 2). W sytuacji, kiedy katalog jest pusty lub nie podano pełnej ścieżki do naszej strony np.: http://localhost:8080/ zostanie wyświetlona biała strona w przeglądarce. Nie ma znaczenia, jaką nazwę ustawimy dla katalogu domyślnego wszystkich projektów - adres strony internetowej przykładowego projektu zawsze będzie http://localhost:8080/WebContent/.

 

Utworzenie domyślnego katalogu wiedzanaplus dla stron internetowych.

Rys. 2. Utworzenie domyślnego katalogu wiedzanaplus dla stron internetowych

 

 

Materiały do artykułu:

Warto przeczytać również:

Wybrane książki:

Książki Helion