Zanim zaczniemy konfigurować połączenie z Internetem za pomocą telefonu powinniśmy sobie zadać pytanie. Ile to wszystko będzie kosztować i co się stanie, jeśli przekroczymy limit pakietu danych przyznany przez operatora (np. 10 GB).
W artykule dowiemy się jak zrobić router z telefonu. Przykłady dotyczą iPhone, jednak podobne funkcje mają inne smartfony. Najlepszą przeglądarką do pracy w sytuacji, kiedy mamy ustawiony limit pakietu danych to Safari. Przy wejściu na strony internetowe automatycznie blokuje ładowanie filmów, dzięki czemu oszczędzamy cenne pakiety danych. Warto zapoznać się z artykułem „Automatyczne blokowanie plików wideo na stronie internetowej macOS”.
Funkcja odpowiedzialna za ustawienie iPhone jako router nazywa się Hotspot osobisty, znajdziemy ją po wybraniu przycisku Ustawienia (rys. 1.). W otwartym oknie Hotspot osobisty zanim włączymy usługę należy zmienić hasło na własne (rys. 2.).
Rys. 1. Okno Ustawienia na iPhone
Rys. 2. Hotspot osobisty, zmiana hasła - iPhone
Istnieje możliwość podłączenia iPhone za pomocą Wi-Fi, Bluetooth, USB. Najlepiej korzystać z USB. Połączenie za pomocą Wi-Fi, Bluetooth może powodować zakłócenia, jeśli w okolicy jest uruchomionych dużo sieci Wi-Fi. Technologie Wi-Fi, Bluetooth wpływają również negatywnie na nasze zdrowie.
Jednak iPhone za pomocą oryginalnego kabla można podpiąć do komputera tylko za pomocą USB 3. Najnowsze laptopy firmy Apple zawierają tylko złącze USB-C, dlatego potrzebujemy zakupić przejściówkę z USB-C na USB 3. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż będziemy mogli podpiąć dzięki niej pendrive, dysk zewnętrzny, drukarkę i inne urządzenia.
Podłączenie Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi:
- Na komputerze z systemem operacyjnym macOS uruchamiamy Preferencje systemowe > Sieć.
- Jeśli nie widzimy usługi Wi-Fi w oknie po lewej stronie wybieramy przycisk + (rys. 3.), w polu „Interfejs” wybieramy Wi-Fi. Natomiast w polu „Nazwa usługi” wprowadzamy np. WiFi (rys. 4.).
- Po zatwierdzeniu przyciskiem Utwórz nowa usługa pojawi się w oknie Sieć (rys. 5.).
- W oknie Sieć wybieramy usługę WiFi z listy i włączamy przyciskiem „Włącz Wi-Fi”. Warto również zaznaczyć funkcję „Pokazuj status Wi-Fi na pasku menu”. Dzięki czemu będziemy informowani na bieżąco odpowiednimi obrazkami czy sieć jest włączona, wyłączona, czy jest słaby zasięg. Włączenie, wyłączenie Wi-Fi, czy wybranie interesującej nas sieci będzie bardzo proste (rys. 8.).
- Następnie włączamy w iPhone Wi-Fi wybierając Ustawienia > Wi-Fi (rys. 6.). Kiedy Wi-Fi działa, uruchamiamy Hotspot osobisty wybierając Ustawienia > Hotspot osobisty (rys. 7.).
- Jeśli włączyliśmy ikonę Wi-Fi na pasku menu to klikamy na nią i wybieramy iPhone z listy (rys. 8.). Następnie podajemy hasło jakie zostało przez nas wprowadzone w iPhone w oknie Ustawienia > Hotspot osobisty (rys. 9.).
- Jeśli nie zostanie nawiązane połączenie z Internetem przez iPhone, należy wyłączyć sieć Wi-Fi i włączyć ponownie - powinno pomóc. Przyczyną braku Internetu może być również słaby zasięg telefonu lub wiele sieci Wi-Fi w okolicy, które zakłócają naszą sieć.
Rys. 3. Konfiguracja Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi, krok 1/7
Rys. 4. Konfiguracja Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi, krok 2/7
Rys. 5. Konfiguracja Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi, krok 3/7
Rys. 6. Konfiguracja Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi, krok 4/7
Rys. 7. Konfiguracja Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi, krok 5/7
Rys. 8. Konfiguracja Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi, krok 6/7
Rys. 9. Konfiguracja Internetu na macOS przez iPhone Wi-Fi, krok 7/7
Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone):
- Na komputerze w systemie operacyjnym macOS uruchamiamy Preferencje systemowe > Sieć.
- Jeśli nie widzimy usługi Bluetooth w oknie po lewej stronie wybieramy przycisk + (rys. 10.), w polu „Interfejs” wybieramy „Bluetooth PAN”, natomiast w polu „Nazwa usługi” wprowadzamy np. „Bluetooth PAN” (rys. 11.).
- Po zatwierdzeniu przyciskiem Utwórz nowa usługa pojawi się w oknie Sieć. Wybieramy ją z listy i klikamy na przycisk „Skonfiguruj urządzenie Bluetooth” (rys. 12.).
- W oknie Bluetooth klikamy na przycisk „Włącz Bluetooth”, warto również włączyć funkcję „Pokaż Bluetooth na pasku menu” (rys. 13.).
- System operacyjny będzie wyszukiwał urządzenia, dlatego należy włączyć Bluetooth na iPhone, wybieramy Ustawienia > Bluetooth (rys. 14.).
- Teraz musimy połączyć iPhone z komputerem w parę.
- W oknie Bluetooth na macOS powinien już być dostępny na liście Urządzenia nasz iPhone, klikamy przy nim na przycisk Połącz (rys. 15.).
- Wyświetli się na ekranie kod (rys. 16.), który również będzie widoczny na iPhone. Jeśli kod będzie identyczny wybieramy przycisk Pozwól (rys. 17.).
- Jeśli połączenie nie zostało nawiązane to w oknie Bluetooth zaznaczamy iPhone, następnie w menu kontekstowym wybieramy „Połącz z siecią” (rys. 18.).
Rys. 10. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 1/9
Rys. 11. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 2/9
Rys. 12. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 3/9
Rys. 13. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 4/9
Rys. 14. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 5/9
Rys. 15. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 6/9
Rys. 16. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 7/9
Rys. 17. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 8/9
Rys. 18. Podłączenie Internetu przez Bluetooth (Mac, iPhone), krok 9/9
Podłączenie Internetu przez USB (Mac, iPhone):
- Podłączamy kabel od telefonu do przejściówki z USB-C na USB (Macbook, Macbook Air, Macbook Pro posiadają tylko USB-C). Komputery iMac, Mac mini posiadają USB 3.
- Włączamy Hotspot osobisty na iPhone, Ustawienia > Hotspot osobisty.
- Wi-Fi i Bluetooth możemy wyłączyć, łączymy się tylko za pomocą USB.
- Po włączeniu Hotspot osobisty za pomocą USB, wyświetli się komunikat, czy chcemy zaufać temu urządzeniu, zatwierdzamy i podajemy nasze hasło iPhone. Komunikat wyświetli się tylko przy pierwszym połączeniu.
- Uruchamiamy okno Preferencje systemowe > Sieć na macOS, usługa iPhone USB zostanie włączona automatycznie (rys. 19.).
Rys. 19. Podłączenie Internetu przez USB (Mac, iPhone)
Wybrane strony: