Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pliki ukryte zawsze w swojej nazwie na samym początku zawierają kropkę. Najlepiej tworzyć lub przeszukiwać pliki ukryte w systemie operacyjnym OS X za pomocą terminala (rys. 1.). Udostępniony w systemie operacyjnym OS X program Finder nie wyświetla plików ukrytych (rys. 2.), jest to bardzo dobre rozwiązanie.

 

Wydruk zawartości wybranego katalogu

Rys. 1. Wydruk zawartości wybranego katalogu

 

Zawartość głównego katalogu użytkownika w programie Finder

Rys. 2. Zawartość głównego katalogu użytkownika w programie Finder

 

Program Finder nie powinien wyświetlać plików ukrytych, gdyż jak sama nazwa wskazuje są to pliki o specjalnym znaczeniu. Jeśli użytkownik nie wie do czego służą może przez przypadek je usunąć. Najlepszym miejsce do modyfikowania plików ukrytych jest terminal, warto skorzystać z edytora vi.

Jeśli jesteśmy początkującymi informatykami lepiej przy przeglądaniu zawartości wybranego pliku użyć polecenia cat, które drukuje zawartość pliku w terminalu (rys. 3.). Polecenie nie pozwala modyfikować zawartości pliku.

 

Drukowanie w terminalu zawartości pliku bash_history

Rys. 3. Drukowanie w terminalu zawartości pliku bash_history

 

Zaawansowani użytkownicy systemów operacyjnych mają własne narzędzia, w których można tworzyć, modyfikować pliki ukryte. Programiści mogą to robić za pomocą narzędzi programistycznych np. Eclipse.

Innym sposobem do wyświetlenia plików ukrytych jest przeglądanie katalogów za pomocą programu FileZilla.

 

Książki Helion