Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zamiana znaków w tekście pod systemem operacyjnym Windows jest bardzo prostą czynnością, może zostać wykonana w programie Notatnik. Jeśli chcemy pracować na plikach TXT lub CSV, Notatnik jest dobrym rozwiązaniem.

Wspominam o plikach CSV nie bez powodu, gdyż domyślnie możemy wybrać w Excel przy zapisie pliku „Wartości rozdzielone przecinkami (.csv)”. Jednak Excel w wersji polskiej użyje średnika - dlatego zamianę, należy wykonać ręcznie. Gdyż niektóre programy takie jak Outlook 2013 przy imporcie kontaktów potrzebują przecinka (pliki CSV), średnik nie pozwoli zaimportować danych kontaktowych.

Otwieramy interesujący nas plik za pomocą programu Notatnik, dostępnego w każdej wersji systemu operacyjnego Windows (rys. 1.).

 

Przykładowa zawartość pliku CSV

Rys. 1. Przykładowa zawartość pliku CSV

 

Następnie wybieramy z menu Edycja > Zamień… (rys. 2.) i wprowadzamy interesujące nas słowa, znaki w pola Znajdź (;), Zamień na (,).

 

Przygotowanie do zamiany znaków, słów w pliku – Windows 10

Rys. 2. Przygotowanie do zamiany znaków, słów w pliku – Windows 10

 

Jeśli jesteśmy zainteresowani zamianą wszystkich średników na przecinki wybieramy przycisk Zamień wszystko (rys. 3.). Wynik zamiany przedstawiono na rysunku 4.

 

Zamiana średnika na przecinek – Windows 10

Rys.3. Zamiana średnika na przecinek – Windows 10

 

Zawartość pliku CSV po zamianie średnika na przecinek – Windows 10

Rys. 4. Zawartość pliku CSV po zamianie średnika na przecinek – Windows 10

 

Wszystkie dane umieszczone w przykładzie są fikcyjne, adresy email nie istnieją - wszystkich zainteresowanych kontaktem zapraszam na odpowiednią stronę. Notatnik przedstawiony na rysunkach pochodzi z systemu operacyjnego Windows 10.

 

Wybrane książki:

Książki Helion