Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Istnieje wiele sytuacji kiedy podczas pracy z programem Finder, należy przejść bezpośrednio do terminala, który zostanie otworzony w katalogu zaznaczonym w programie Finder. Domyślnie opisywana funkcja w OS X Yosemite jest wyłączona (rys. 1.).

 

Menu kontekstowe programu Finder

Rys. 1. Menu kontekstowe programu Finder

 

Po uruchomieniu programu Finder na pasku górnym menu wybieramy „Finder > Usługi > Preferencje usług ...” (rys. 2.).

 

Uruchamianie Preferencji Systemowych

Rys. 2. Uruchamianie Preferencji Systemowych

 

Kiedy zostanie uruchomione okno „Preferencje systemowe” przechodzimy do zakładki „Skróty” następnie w lewym oknie wybieramy „Usługi” a w prawym oknie zaznaczamy „Pliki i katalogi > Nowy Terminal w katalogu” (rys. 3.).

 

Okno Preferencji systemowych

Rys. 3. Okno Preferencji systemowych

 

Po wykonaniu powyższych czynności należy sprawdzamy, czy wszystko działa prawidłowo. Uruchamiamy program Finder przechodzimy np. do katalogu Dokumenty, zaznaczamy interesujący nas katalog i pod prawym przyciskiem myszy uruchamiamy menu kontekstowe. Następnie wybieramy „Usługi > Nowy Terminal w katalogu” (rys. 4.). Po uruchomieniu terminala można sprawdzić, czy jesteśmy w prawidłowym miejscu wpisując polecenie pwd (rys. 5.).

 

Uruchamianie terminala przez menu kontekstowe programu Finder

Rys. 4. Uruchamianie terminala przez menu kontekstowe programu Finder

 

Terminal systemu OS X

Rys. 5. Terminal systemu OS X

 

Na każdym komputerze zawartość przedstawionego w artykule katalogu Dokumenty (ang. Documents) jest inna, każdy z czytelników będzie miał inną zawartość wspomnianego katalogu jak również nazwę użytkownika. W artykule nazwa użytkownika „zolty” (rys. 5.).

Wybrane książki:

 

Książki Helion