Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

PHP jest językiem wykorzystywanym po stronie serwera. Dostępny m. in. na Windows, Linux, OS X, FreeBSD. Najbardziej popularnym serwerem www dla języka PHP jest Apache. Współpracuje również z bazami danych np.: MySQL, Oracle, PostgreSQL. Został udostępniony w 1995 roku. Wersja PHP 4.0 ujrzała światło dzienne w 2000 r. i wprowadziła do języka podstawy programowania obiektowego. Jednak dopiero od wersji 5.0 język PHP stał się w pełni obiektowym językiem programowania.

Programy pisane w języku PHP są przechowywane w zwykłych plikach tekstowych z rozszerzeniem php, aby serwer mógł je uruchomić. Domyślne rozszerzenie plików można zmienić na dowolne korzystając np. z serwera Apache (pliki konfiguracyjny serwera httpd.conf). Programy PHP uruchamia się za pomocą przeglądarki i można albo raczej trzeba łączyć z HTML i CSS. Jednak, jeśli programista chce oddzielić kod HTML, CSS od PHP powinien zapoznać się z szablonami Smarty. PHP i Smarty bardzo dobrze ze sobą współpracują.

 

Kod języka należy umieścić wewnątrz odpowiednich znaczników (Listing 1.).

 

Listing 1.

<?php

?>

 

Do wpisywania ciągu znaków w PHP służy między innymi funkcja echo(); wszystko, co w niej zostanie wpisane wyświetli się na ekranie (Listing 2.).

 

Listing 2.

Mam na imię <?php echo("Piotr"); ?>

 

W pracy instrukcje często są wielowierszowe, możliwe jest to dzięki średnikowi, który sygnalizuje zakończenie instrukcji (Listing 3.), inny zapis przedstawiono na listingu 4.

 

Listing 3.

<?php
echo("Serwis Wiedza
Na
Plus");
?>

 

Listing 4.

<?php echo("Serwis Wiedza Na Plus"); ?>

 

Komentarze w języku PHP:

  • // Obowiązuje tylko linijkę, w której występuje.
  • # Tak samo jak pierwszy.
  • /* Może składać się z kilku linijek tekstu
    i musi być zakończony. */

 

Można również zastosować instrukcję przypisania (Listing 5.).

 

Listing 5.

<?php
$a = "Praca";
echo($a." naukowa!");
?>

 

Na ekranie zostanie wyświetlone:

Praca naukowa!

 

Język PHP jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania wykorzystywanych do tworzenia serwisów internetowych, sklepów. Przygodę z językiem PHP warto zacząć od pakietu XAMPP, który od razu po instalacji umożliwia uruchomienie prostej strony internetowej.

Pierwszy program w języku PHP można napisać w Notatniku (Windows), jednak bardzo łatwo o pomyłkę (brak wykrywania błędów w składki, brak kolorowania kodu). Inne edytory to Vim, Notepad++.

Programiści, którzy napisali już kilka małych projektów i mają zamiar utworzyć profesjonalny serwis internetowy, powinni zapoznać się z darmowymi programami takimi jak Eclipse (PHP Development Tools), NetBeans napisanymi w języku Java.

Programiści mogą również zaopatrzyć się w płatne środowiska IDE przeznaczone dla języka PHP, jednym z najbardziej popularnych jest Zend Studio. Istnieje również produkt polski Pajączek.

 

Warto przeczytać:

Wybrane książki:

Strony internetowe:

 

Książki Helion