PHP jest językiem wykorzystywanym po stronie serwera. Dostępny m. in. na Windows, Linux, OS X, FreeBSD. Najbardziej popularnym serwerem www dla języka PHP jest Apache. Współpracuje również z bazami danych np.: MySQL, Oracle, PostgreSQL. Został udostępniony w 1995 roku. Wersja PHP 4.0 ujrzała światło dzienne w 2000 r. i wprowadziła do języka podstawy programowania obiektowego. Jednak dopiero od wersji 5.0 język PHP stał się w pełni obiektowym językiem programowania.
Programy pisane w języku PHP są przechowywane w zwykłych plikach tekstowych z rozszerzeniem php, aby serwer mógł je uruchomić. Domyślne rozszerzenie plików można zmienić na dowolne korzystając np. z serwera Apache (pliki konfiguracyjny serwera httpd.conf). Programy PHP uruchamia się za pomocą przeglądarki i można albo raczej trzeba łączyć z HTML i CSS. Jednak, jeśli programista chce oddzielić kod HTML, CSS od PHP powinien zapoznać się z szablonami Smarty. PHP i Smarty bardzo dobrze ze sobą współpracują.
Kod języka należy umieścić wewnątrz odpowiednich znaczników (Listing 1.).
Listing 1.
<?php
…
?>
Do wpisywania ciągu znaków w PHP służy między innymi funkcja echo(); wszystko, co w niej zostanie wpisane wyświetli się na ekranie (Listing 2.).
Listing 2.
Mam na imię <?php echo("Piotr"); ?>
W pracy instrukcje często są wielowierszowe, możliwe jest to dzięki średnikowi, który sygnalizuje zakończenie instrukcji (Listing 3.), inny zapis przedstawiono na listingu 4.
Listing 3.
<?php
echo("Serwis Wiedza
Na
Plus");
?>
Listing 4.
<?php echo("Serwis Wiedza Na Plus"); ?>
Komentarze w języku PHP:
- // Obowiązuje tylko linijkę, w której występuje.
- # Tak samo jak pierwszy.
- /* Może składać się z kilku linijek tekstu
i musi być zakończony. */
Można również zastosować instrukcję przypisania (Listing 5.).
Listing 5.
<?php
$a = "Praca";
echo($a." naukowa!");
?>
Na ekranie zostanie wyświetlone:
Praca naukowa!
Język PHP jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania wykorzystywanych do tworzenia serwisów internetowych, sklepów. Przygodę z językiem PHP warto zacząć od pakietu XAMPP, który od razu po instalacji umożliwia uruchomienie prostej strony internetowej.
Pierwszy program w języku PHP można napisać w Notatniku (Windows), jednak bardzo łatwo o pomyłkę (brak wykrywania błędów w składki, brak kolorowania kodu). Inne edytory to Vim, Notepad++.
Programiści, którzy napisali już kilka małych projektów i mają zamiar utworzyć profesjonalny serwis internetowy, powinni zapoznać się z darmowymi programami takimi jak Eclipse (PHP Development Tools), NetBeans napisanymi w języku Java.
Programiści mogą również zaopatrzyć się w płatne środowiska IDE przeznaczone dla języka PHP, jednym z najbardziej popularnych jest Zend Studio. Istnieje również produkt polski Pajączek.
Warto przeczytać:
- Instalacja i uruchomienie XAMPP
- PHP i szablony Smarty
- Podstawy programowania obiektowego w PHP5
- Wprowadzenie do środowiska programistycznego Eclipse
- Laura Lemay, Rafe Colburn, Jennifer Kyrnin: HTML, CSS i JavaScript dla każdego. Wydanie VII, Wydawnictwo Helion, 2016.
- Robin Nixon: PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie. Wydanie IV, Wydawnictwo Helion, 2015.
- Matt Zandstra: PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia. Wydanie IV, Wydawnictwo Helion, 2014.
- Jon Duckett: HTML i CSS. Zaprojektuj i zbuduj witrynę WWW, Wydawnictwo Helion, 2014.
- Marcin Lis: Tworzenie bezpiecznych aplikacji internetowych (z przykładami w PHP), Wydawnictwo Helion, 2014.
- Luke Welling, Laura Thomson: PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty. Wydanie czwarte, Wydawnictwo Helion, 2009.
Strony internetowe:
- www.php.net
- www.smarty.net
- www.apache.org
- www.apachefriends.org
- www.vim.org
- www.notepad-plus-plus.org
- projects.eclipse.org/projects/tools.pdt
- netbeans.org
- www.zend.com/en/products/studio/
- www.creamsoft.com/pajaczek/